Kilkuletnia praca przygotowawcza zakończyła się sukcesem i zaowocowała zajęciem trzeciego miejsca w konkursie na najlepsze projekty rewitalizacyjne Aglomeracji Wałbrzyskiej i uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 1 600 000 złotych z UE.
Jedlina-Zdrój jest jedyną gminą w powiecie wałbrzyskim, która otrzymała dofinansowanie. Całkowita wartość projektu to prawie 1 900 000 zł. W ramach tego projektu przewiduje się rewitalizację Alei Niepodległości – wycinkę i ogławianie drzew, renowację alejek i terenów zielonych. Planowane jest również uporządkowanie terenów nieutwardzonych w otoczeniu uzdrowiska i zbudowanie dodatkowych miejsc postojowych. Wyremontowana ma być ścieżka łącząca ul. Piastowską z ul. Piękną (tzw. „Basenowa”) oraz pobocza ulicy Sienkiewicza. Całkowitemu przeobrażeniu ulegnie teren podwórek przy ulicy Piastowskiej 35-41. W ramach projektu odrestaurowany będzie kiosk przy ul. Sienkiewicza 1 oraz wyremontowane budynki po dawnej rozlewni wód przy ulicy Poznańskiej 8, a niepełnosprawni uzyskają dostęp do budynku Centrum Kultury.
Pierwsze prace nad przygotowaniem do rewitalizacji rozpoczęto już w roku 2014. Wtedy to została przeprowadzona inwentaryzacja architektoniczna w całym mieście. Efektem tego było opracowanie dokumentu pt. „Wskazówki dotyczące kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu miasta Jedlina-Zdrój”.
W tym czasie odbywały się spotkania z mieszkańcami Jedliny-Zdroju, którym zostały zaprezentowane przykładowe rozwiązania architektoniczne, zarówno domów, ogrodzeń, ale również obiektów tzw. malej architektury pasujące do stylu miasta. Zaproponowane rozwiązania gmina sukcesywnie wprowadzała na obszarze miasta.
Kolejnym etapem porządkowania architektonicznego w Jedlinie-Zdroju było przygotowanie do rewitalizacji uzdrowiskowej części miasta. Po wielu debatach z radnymi i spotkaniach mieszkańców z urbanistami i architektami w sierpniu 2015r powstał dokument Pt. „Koncepcja zagospodarowania przestrzeni publicznej i niezagospodarowanych podwórek w uzdrowiskowej części miasta Jedlina-Zdrój”. Celem opracowania było przedstawienie wstępnych propozycji rozwiązań do dyskusji, modyfikacji i zaakceptowania również przez organ konserwatorski. Należy zaznaczyć, że teren ten w większości objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską.
Kolejnym krokiem przygotowania do rewitalizacji było opracowanie Programu Rewitalizacji Miasta Jedlina-Zdrój. Dokument ten, niezbędny do pozyskania środków zewnętrznych, konsultowany z mieszkańcami został przyjęty przez Radę Miasta w czerwcu 2016r. Rozpoczęły się prace projektowe. Już w grudniu 2016r. powstał gotowy projekt „Rewitalizacji przestrzeni publicznej centrum miasta Jedlina-Zdrój”. Tak więc gdy został ogłoszony przez Instytucję Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej nabór wniosków na konkurs w ramach działania 6.3 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów gmina była gotowa do złożenia wniosku.
Obecnie trwają przygotowania do przetargu na wyłonienie wykonawcy. Planowane zakończenie całości inwestycji to pierwsza połowa przyszłego roku.
“Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek procesu rewitalizacji części uzdrowiskowej, a w dalszej perspektywie obejmie on resztę naszego miasta” – mówi Burmistrz Leszek Orpel podczas narady z Zastępcą Burmistrza Romualdem Wysockim i Przewodniczącym Komisji Uzdrowiskowej Markiem Resiakiem.
4 lipca 2019r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Głuszycy Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel podpisali porozumienie w zakresie darmowej międzygminnej komunikacji publicznej.
- To ukłon w stronę mieszkańców naszych gmin. Dzięki nowoczesnym autobusom w wygodny sposób będą mogli przemieszczać się między Gminą Głuszyca a Jedliną-Zdrój. Kursy wykonywane do Jedliny-Zdroju pomogą też skomunikować dwie największe atrakcje tej części Aglomeracji Wałbrzyskiej. Chodzi tu oczywiście o Podziemne Miasto Osówka i Pałac Jedlinka. Na tym udogodnieniu skorzystają również turyści - powiedział Burmistrz Roman Głód.
Kursy będą obsługiwane przez Głuszycką Komunikację Publiczną. Docelowo autobusy będą dojeżdżały z Głuszycy do przestanku Jedlina-Zdrój - Jedlinka Hoża.
Kwalifikacje rynkowe to kwalifikacje wypracowane przez różne środowiska (organizacje społeczne, zrzeszenia, korporacje lub inne podmioty) na podstawie zgromadzonych przez nie doświadczeń. Wyraz rynkowe oznacza w tym przypadku, że kwalifikacje te powstały i funkcjonują na „wolnym rynku” kwalifikacji. Kwalifikacje rynkowe mogą dotyczyć działalności o charakterze ściśle zawodowym, ale również różnych obszarów działalności społecznej, w tym działalności wychowawczej i opiekuńczej, a także działalności o charakterze rekreacyjnym.
czytaj więcejW sobotę 9 czerwca 2018 w Jedlinie Zdrój odbył się coroczny Piknik Rodzinny zorganizowany przez Szkołę Podstawowej Fundacji "CLEVER" ze Starego Zdroju. To wyjątkowe święto, którego celem jest dobra zabawa i integracja społeczności szkolnej. W tym roku uczniowie, rodzice i nauczyciele bawili się pod hasłem "Smacznie, zdrowo i sportowo". Impreza skupiła się wokół kuchni świata. Rodzice i uczniowie przygotowali stoiska z potrawami różnych krajów. Można było spróbować smaków kuchni meksykańskiej, włoskiej, francuskiej, indyjskiej, tureckiej, japońskiej, amerykańskiej, greckiej i oczywiście polskiej.
czytaj więcejW ramach projektu "Perfekcyjne Polonika. Ważne dzieła kultury Polskiej" w Pałacu Jedlinka odbędzie się kolejna wystawa. Po księdze Kazimierza Siemienowicza "Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza" z 1650 roku i rękopisie listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego przyszedł czas na Biblię Leopolity.
czytaj więcejBezpieczeństwo w sieci. Świadomy Obywatel Online - Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
czytaj więcej