W Jedlinie-Zdrój powstaje replika pociągu Adolfa Hitlera. Amerika bo tak nazywał się pociąg specjalny wodza Trzeciej Rzeszy, stoi w pobliżu Pałacu Jedlinka. Póki co obejrzeć można jeden przedział w którym pisane były meldunki.
- Ponieważ jesteśmy w pierwszym etapie, mamy przedział konferencyjny i przedział z maszynami do pisania gdzie były pisane meldunki. Kolejne przedziały to są przedział sypialny, przedział z maszyną szyfrującą. W dalszym etapie będzie realizowane sześć przedziałów, będziemy też robić replikę dział, które były na pierwszym wagonie. Potrzebujemy jeszcze na to czasu. - mówi właściciel Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka, Radosław Leda.
Replika ma być wierną kopią oryginału, do jej produkcji wykorzystano materiały zastosowane w produkcji pierwowzoru min. palisander i drewno wiśniowe. W pociągu Adolf Hitler podróżował po Polsce.
- Jest to wagon 10252, jeden z 16 jakie wchodziły w skład mobilnej kwatery Adolfa Hitlera specjalnego pociągu Amerika. W tym wagonie wódz Trzeciej Rzeszy w 1939 roku jeździł po Polsce. W tym wagonie padały rozkazy by zbombardować Warszawę, by być bezlitosnym. Padały rozkazy o wojnie totalnej, o wojnie na wyniszczenie. Dlatego go odtwarzamy, bo tu kształtowała się późniejsza polityka okupanta. - mówi odkrywca i pasjonat historii, Łukasz Kazek.
Pociąg pokazano publicznie po raz pierwszy, dodatkową atrakcją związaną z pokazem był przejazd zabytkowym składem kolejowym z Jedliny-Zdroju do Wałbrzycha najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pod górą Wołowiec.
- Będziemy oczekiwać na wjazd pociągu specjalnego, który będzie kursował z Wałbrzycha Głównego do Jedliny-Zdrój przez najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Tunel stanowi niewątpliwie atrakcję turystyczną, kolejową. Ma to na celu pokazanie naszych terenów i pięknej linii kolejowej 286, która też się zmieni. Zmieni się też w niedalekiej przyszłości sama stacja Jedlina-Zdrój. - mówi dyrektor Zakładu Lini Kolejowych PKP S.A, Dariusz Kolubka.
Burmistrz miasta Jedlina – Zdrój organizuje zbiórkę elektrosprzętu (elektroodpadów), która odbędzie się 17 listopada na terenie gminy. Odbiór zbędnego elektrosprzętu (elektroodpadów) bezpośrednio z nieruchomości, z budynków jednorodzinnych, domów wielorodzinnych, itp., zapewnia Przedsiębiorstwo W.M.S. Recycling oferując również pomoc przy wyniesieniu ciężkiego sprzętu. Za udział w proeokologicznej akcji podczas przekazywania elektroodpadów firma podaruje mieszkańcom symboliczne upominki (czekoladę, kawę). - Proszę nie wystawiać sprzętu przed nieruchomość – apelują organizatorzy akcji. Szczegóły zostaną podane mieszkańcom w ulotkach informacyjnych. (red)
źródło: 30 minut
To już tradycja, że co kilkanaście miesięcy Honorowy Obywatel Jedliny - Zdroju - Günter Böhm z rodziną i przyjaciółmi wraca do ziemi swych przodków. Za każdym razem przywozi ze sobą coraz to innych krewnych i ich znajomych. W ten sposób systematycznie powiększa się krąg przyjaciół miasta Jedlina - Zdrój i pałacu Jedlinka. W tym roku wraz z Günterem Böhmem przyjechała jego żona Bertha oraz daleka bratanica Irmagrd z mężem Karstenem Fuhrmannem i synem Aaronem. Ta wyprawa była również wielkim przeżyciem dla jego brata Herberta Böhma, który praktycznie ziemię swych przodków widział ostatni raz w tragicznych latach wojny i tuż po jej zakończeniu. Z przyjaciół i znajomych tym razem przyjechali: Wolfgang Friedrich z synem Kerstenem oraz Gerda Nürnberger, która jako dziecko mieszkała na terenie zespołu pałacowego Jedlinka i pamięta jeszcze Gustawa Böhma przedwojennego właściciela pałacu i okolicznego majątku. Już w pierwszych godzinach pobytu Günter Böhm poprosił o możliwość pokazania przyjezdnym pałacu. Dla Gerdy Nürnberger była to także podróż w przeszłość, a w wielu pomieszczeniach ożyły wspomnienia. Okazało się, że w dzisiejszej sali heraldycznej stało niegdyś pianino, na którym pani pałacu wygrywała znane i nieznane standardy muzyki klasycznej. Dzieci, które przeszkadzały swymi zabawami musiały za karę same grać na instrumencie lub też wysłuchać koncertu pani pałacu.
Powrót do szkoły z plecakami pełnymi książek i...wakacyjnych wspomnień. Dzieci ze świetlicy środowiskowej Fundacji „Merkury” wakacje mają za sobą jednak z pewnością będą pamiętać czas wolny, który spędzili w świetlicy jak i poza nią. Wypoczynek zorganizowany w świetlicy obfitował w rozmaite gry, zabawy i konkursy jak również wycieczki. Dużą atrakcją dla dzieci był wyjazd do Jura Parku w Krasiejowie koło Opola, który odbył się dzięki zaproszeniu otrzymanemu od Klubu Abstynenta „Nowe Życie” ze Szczawna Zdroju.
Tylko jedną złotówkę będzie kosztował przejazd busem, który pojawi się w Jedlinie – Zdroju. Nową linię kursującą po ciekawych miejscach tego uzdrowiskowego miasta, uruchamia od lipca firma usługowo-przewozowa Beaty Żołnieruk. Rozmowa z Panią Beatą Żołnieruk, która prowadzi firmę usługowo-przewozową. - Od lipca uruchamiają Państwo nowa linię „ Bus Czarodziejska Góra”. Na jakiej trasie będzie kursowały Państwa busy? - To prawda. Z inicjatywy Burmistrza Jedliny- Zdrój Pana Leszka Orpla uruchomiona zostanie nowa linia na trasie: Jedlina- Zdrój Parking sportowy- Jedlina- Zdrój rondo- Pijalnia wód Uzdrowisko- Czarodziejskie Liny- ul. Chrobrego (Dino)- Dworzec PKP. Oferta skierowana jest do mieszkańców Jedliny- Zdrój, kuracjuszy, ale przede wszystkim do wszystkich tych, którzy zechcą spędzić weekend w przepięknie położonym kurorcie jakim jest Jedlina- Zdrój.
Miejska Szkoła Podstawowa w Jedlinie – Zdroju ma swojego patrona. Został nim Janusz Korczak. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w kościele pw. Trójcy Świętej w Jedlinie - Zdroju, którą celebrował Ksiądz Prałat Ryszard Uryga w asyście Księdza Pawła Miraszewskiego. Kolejna część ceremonii odbyła się w siedzibie szkoły. o odczytaniu stosownej Uchwały Rady Miasta Jedlina – Zdrój i przekazaniu jej na ręce dyrektora szkoły nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, a uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie.
czytaj więcej