W Jedlinie-Zdrój powstaje replika pociągu Adolfa Hitlera. Amerika bo tak nazywał się pociąg specjalny wodza Trzeciej Rzeszy, stoi w pobliżu Pałacu Jedlinka. Póki co obejrzeć można jeden przedział w którym pisane były meldunki.
- Ponieważ jesteśmy w pierwszym etapie, mamy przedział konferencyjny i przedział z maszynami do pisania gdzie były pisane meldunki. Kolejne przedziały to są przedział sypialny, przedział z maszyną szyfrującą. W dalszym etapie będzie realizowane sześć przedziałów, będziemy też robić replikę dział, które były na pierwszym wagonie. Potrzebujemy jeszcze na to czasu. - mówi właściciel Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka, Radosław Leda.
Replika ma być wierną kopią oryginału, do jej produkcji wykorzystano materiały zastosowane w produkcji pierwowzoru min. palisander i drewno wiśniowe. W pociągu Adolf Hitler podróżował po Polsce.
- Jest to wagon 10252, jeden z 16 jakie wchodziły w skład mobilnej kwatery Adolfa Hitlera specjalnego pociągu Amerika. W tym wagonie wódz Trzeciej Rzeszy w 1939 roku jeździł po Polsce. W tym wagonie padały rozkazy by zbombardować Warszawę, by być bezlitosnym. Padały rozkazy o wojnie totalnej, o wojnie na wyniszczenie. Dlatego go odtwarzamy, bo tu kształtowała się późniejsza polityka okupanta. - mówi odkrywca i pasjonat historii, Łukasz Kazek.
Pociąg pokazano publicznie po raz pierwszy, dodatkową atrakcją związaną z pokazem był przejazd zabytkowym składem kolejowym z Jedliny-Zdroju do Wałbrzycha najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pod górą Wołowiec.
- Będziemy oczekiwać na wjazd pociągu specjalnego, który będzie kursował z Wałbrzycha Głównego do Jedliny-Zdrój przez najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Tunel stanowi niewątpliwie atrakcję turystyczną, kolejową. Ma to na celu pokazanie naszych terenów i pięknej linii kolejowej 286, która też się zmieni. Zmieni się też w niedalekiej przyszłości sama stacja Jedlina-Zdrój. - mówi dyrektor Zakładu Lini Kolejowych PKP S.A, Dariusz Kolubka.
4 lipca 2019r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Głuszycy Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel podpisali porozumienie w zakresie darmowej międzygminnej komunikacji publicznej.
- To ukłon w stronę mieszkańców naszych gmin. Dzięki nowoczesnym autobusom w wygodny sposób będą mogli przemieszczać się między Gminą Głuszyca a Jedliną-Zdrój. Kursy wykonywane do Jedliny-Zdroju pomogą też skomunikować dwie największe atrakcje tej części Aglomeracji Wałbrzyskiej. Chodzi tu oczywiście o Podziemne Miasto Osówka i Pałac Jedlinka. Na tym udogodnieniu skorzystają również turyści - powiedział Burmistrz Roman Głód.
Kursy będą obsługiwane przez Głuszycką Komunikację Publiczną. Docelowo autobusy będą dojeżdżały z Głuszycy do przestanku Jedlina-Zdrój - Jedlinka Hoża.
Kwalifikacje rynkowe to kwalifikacje wypracowane przez różne środowiska (organizacje społeczne, zrzeszenia, korporacje lub inne podmioty) na podstawie zgromadzonych przez nie doświadczeń. Wyraz rynkowe oznacza w tym przypadku, że kwalifikacje te powstały i funkcjonują na „wolnym rynku” kwalifikacji. Kwalifikacje rynkowe mogą dotyczyć działalności o charakterze ściśle zawodowym, ale również różnych obszarów działalności społecznej, w tym działalności wychowawczej i opiekuńczej, a także działalności o charakterze rekreacyjnym.
czytaj więcejW sobotę 9 czerwca 2018 w Jedlinie Zdrój odbył się coroczny Piknik Rodzinny zorganizowany przez Szkołę Podstawowej Fundacji "CLEVER" ze Starego Zdroju. To wyjątkowe święto, którego celem jest dobra zabawa i integracja społeczności szkolnej. W tym roku uczniowie, rodzice i nauczyciele bawili się pod hasłem "Smacznie, zdrowo i sportowo". Impreza skupiła się wokół kuchni świata. Rodzice i uczniowie przygotowali stoiska z potrawami różnych krajów. Można było spróbować smaków kuchni meksykańskiej, włoskiej, francuskiej, indyjskiej, tureckiej, japońskiej, amerykańskiej, greckiej i oczywiście polskiej.
czytaj więcejW ramach projektu "Perfekcyjne Polonika. Ważne dzieła kultury Polskiej" w Pałacu Jedlinka odbędzie się kolejna wystawa. Po księdze Kazimierza Siemienowicza "Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza" z 1650 roku i rękopisie listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego przyszedł czas na Biblię Leopolity.
czytaj więcejBezpieczeństwo w sieci. Świadomy Obywatel Online - Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
czytaj więcej