Każdy z nas ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa, my sami również stosując w życiu codziennym podstawowe zasady bezpieczeństwa możemy ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, uniknąć ich skutków, a także w porę im zapobiec. Dlatego chcesz żyć bezpiecznie – dostosuj się do naszych rad;
* Zawsze zamykaj drzwi na wszystkie zamki, zwłaszcza gdy sam pozostajesz w domu, nie wpuszczaj obcych.
* Nie rozgłaszaj tego, że w mieszkaniu przebywasz sam, przestrzegaj tej reguły również w rozmowach telefonicznych z obcymi osobami.
* Współdziałaj z sąsiadami, zwracaj uwagę na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności. Obserwujmy okolice miejsca zamieszkania, alarmujmy spółdzielnie (administratora) o brakach w infrastrukturze budynku mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo.
* Odbierając telefon, z prośbą o pożyczkę pieniędzy od osób podających się za członka rodziny, zadzwoń do swoich bliskich i sprawdź autentyczność tej osoby.
* Jeżeli jest to konieczne, przed otwarciem drzwi nieznanej osobie (nawet jeśli jest to policjant, inkasent, administrator budynku czy listonosz) załóż łańcuch i poproś o dokument tożsamości.
* Wychodząc na spacer unikaj miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, staraj się nie wychodzić z domu o zmroku, jeżeli to konieczne przebywaj w miejscach dobrze oświetlonych.
* Podróżując środkami komunikacji publicznej siadaj w grupie kilku osób lub blisko kierowcy. Jadąc pociągiem nie wsiadaj do pustego przedziału.
* Wsiadając do autobusu, torebkę (saszetkę) z dokumentami i pieniędzmi trzymaj przed sobą, unikaj tzw. „sztucznych tłoków” celowo stwarzanych przez złodziei.
* Przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy zdawajmy do depozytu. W sklepie na cmentarzu, w parku, u fryzjera toreb lub siatek z pieniędzmi i dokumentami nawet na chwilę nie pozostawiajmy bez nadzoru.
* Wychodząc z domu nie zbieraj ze sobą dużych kwot pieniędzy ani kosztowności
* Jeżeli wszystko wskazuje na to, że napastnik dokona zamachu, krzycz, wołaj o pomoc i pamiętaj, że masz prawo się bronić wszelkimi znanymi Ci sposobami. Nie pozostawajmy obojętni na zagrożenie.
* Nie gódźmy się na zło, przemoc, wandalizm i chuligaństwo wokół siebie.
Pamiętaj zawsze możesz dzwonić pod bezpłatny numer 112 lub 997.
źródło: jedlinazdroj.eu
Planujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejKońcem 2024 roku zakończono prace remontowe i modernizacyjne na drodze gminnej ul. Chojnowskiej w Jedlinie-Zdroju.
czytaj więcejZUS Oddział w Wałbrzychu ogłosił terminy szkoleń dla swoich klientów w I półroczu 2025 roku. Wśród zaproponowanych tematów są m.in. wakacje składkowe czy wypadki przy pracy.
czytaj więcej23 stycznia 2025 roku przypada szczególna rocznica otwarcia Sztolni Walimskich dla zwiedzających. To okazja, by wspólnie zatrzymać się na chwilę refleksji i poznać historię tego niezwykłego miejsca, które kryje w sobie wiele tajemnic i trudnych wspomnień.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej