sowie

Gmina Jedlina-Zdrój, Uzdrowiska Szczawno - Jedlina S.A., Uzdrowiskowy Szlak - Strona nieoficjalna

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-26 14:59

Ostatni komentarz: Witam! Bardzo chciałabym wysłać mojego tatę do Jedliny - oprację bajasów miał 2 tyg temu. Prosze o informację czy to lekarz musi dac skierowanie na taką rehabilitacje? Jak długo czeka się na przyjecie? Prosze o informację. Pozdrawiam
dodany: 2009.06.03 07:45:54
przez: katja111
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-27 10:30

Ostatni komentarz: to jak nie placili to i mają za swoje...
:)

dodany: 2009.06.01 21:59:22
przez: jo
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-02 13:39

Ostatni komentarz: Jeżeli te potłuczone butelki, puszki, papiery nazwali porządkiem i czystością to chyba widzieli tylko to co im pozwolono.
dodany: 2009.03.26 10:14:10
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2008-11-07 15:59

Ostatni komentarz: No i co dalej. A co z mieszkańcami Głuszycy, przez którą przejeżdża dziennie kilka tysięcy samochodów. Czy mają tak żyć dalej w nieustannym huku pojazdów? Ani odpoczynku ani snu.
dodany: 2009.01.07 19:24:24
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2008-10-24 15:33

Ostatni komentarz: Poszaleć? - a czy las jest miejscem do szaleństw??? Ten tor powstał w w lesie, zniszczono korzenie drzewostanu, wokół tej całej infrastruktury toru jest hałas, brud,puszki,szkło- to właśnie widzą kuracjusze.
No a mieszkańcy tego terenu są pewnie uszczęśliwieni tą całą hałastrą pod ich domami. Koniec ich spokoju- mieszkańcy się nie liczą, ważna kasa za wszelką cenę - przyrody i zdrowia mieszkańców.
dodany: 2008.11.06 10:39:23
przez: gość
czytaj więcej
Pałac Jedlinka - porcelanowy pałac
2009-03-13 12:48

Pałac Jedlinka jest niezwykle urokliwym miejscem leżący w pobliży Gór Sowich. Nazywany jest często „porcelanowym pałacem”, gdyż jego głównym budowniczym był Carl Krister – twórca słynnych wałbrzyskich dzieł z tego materiału.
Tajemniczy okres w dziejach pałacu to czas II wojny światowej – obiekt utajniony pod kryptonimem „Willa Erika” był siedzibą sztabu organizacji TODT, która budowała podziemne miasto RIESE w Górach Sowich.
- Od XVIII wieku pałac był miejsce odwiedzanym przez wiele znanych osobistości, władcą Prus na czele - mówi Dariusz Woźnicki, zarządca Pałacu Jedlinka, pasjonat heraldyki i historii.


W Pałacu możemy podziwiać wspaniałe zastawy porcelanowe – spuściznę po kunszcie rodu Kristerów. Bogate zdobienia i meble pochodzące z drugiej połowy 19 wieku zachowały się w niezmienionej formie po dziś dzień. Sufity ze złoconą sztukaterią, oraz drewniane mozaiki na podłogach oczarowują zwiedzających obiekt. W pałacu znajduje się największy w Polsce zbiór Almanachów Gotajskich – czyli spis szlachty Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obiekt w podziemiach kryje zamurowane korytarze, które mogą łączyć się ze pobliskim kompleksem sztolni. Niesamowite wrażenie robi również sala balowa, która w czasach świetności była uważana za jedną z piękniejszych na Dolnym Śląsku. Już po raz czwarty odbył się w niej bal charytatywny organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Jedliny zdroju oraz burmistrza miasta Leszka Orpla. Zarządcy pałacu w obiekcie organizują również atrakcje dla dzieci i młodzieży
- Poza zwiedzaniem, pałac ma także bogatą ofertę edukacyjną dla szkół. U nas można stworzyć sztukaterię, ozdobić porcelanę, a na naszych łąkach poprowadzić lekcje ekologiczne wraz z rekreacją – wylicza Dariusz Woźnicki.
W ofercie pałacu znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy historii, turyści pragnący wypoczynku i rekreacji, jak i grupy młodzieży. Obiekt w niedalekiej przyszłości ma zostać poddany dalszej renowacji oraz remontowi. Na pensjonat, oraz restauracje zaadoptowany ma zostać również budynek przylegający do niego. Poszerzy to jeszcze bardziej ofertę Pałacu „Jedlinki” oraz wzbogaci grono odbiorców.

Jacek Serdeczny / 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: