Synoptycy zapowiadają, że najbliższe dni będą wyjątkowo gorące. Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne nie tylko dla osób starszych, ale również dla dzieci, osób przewlekle chorych oraz wszystkich aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu. Wałbrzyscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i ponownie przypominają, jak bezpiecznie przetrwać okres upałów.
Podczas wysokich temperatur należy regularnie uzupełniać płyny, unikać długiego przebywania na słońcu oraz ograniczyć wysiłek fizyczny w najgorętszych godzinach dnia. Warto nosić lekką, przewiewną odzież oraz nakrycie głowy, a także korzystać z miejsc zacienionych.
Szczególną uwagę zwróćmy na dzieci i seniorów, którzy znacznie gorzej znoszą wysokie temperatury. Nigdy nie pozostawiajmy dzieci ani zwierząt w zaparkowanych samochodach. Temperatura wewnątrz pojazdu może wzrosnąć do kilkudziesięciu stopni już po kilku minutach, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Nie bądźmy również obojętni wobec osób, które mogą potrzebować pomocy. Jeżeli zauważymy seniora lub osobę, która źle się czuje z powodu upału, zapytajmy, czy nie potrzebuje wsparcia. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia należy natychmiast powiadomić służby ratunkowe.
Wałbrzyscy policjanci podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na osoby wymagające pomocy oraz prowadzą działania profilaktyczne przypominające mieszkańcom o zasadach bezpiecznego zachowania podczas upałów.
Wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne, jednak przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli uniknąć wielu zagrożeń. Wałbrzyska Policja apeluje o rozsądek, wzajemną pomoc i troskę o osoby najbardziej narażone na skutki upałów. Pamiętajmy – czasami jeden telefon lub chwila zainteresowania mogą uratować komuś życie.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
podkom. Agnieszka Głowacka-Kijek
policja.gov.pl
Dzisiaj 4 maja br., dolnośląscy policjanci już od wczesnych godzin porannych prowadzą akcję pn. „Alkohol i Narkotyki”, która ma na celu wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących pod wpływem środków odurzających oraz alkoholu. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających lub w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
czytaj więcejTrwa sezon dla działkowiczów. Ogródki odwiedzają nie tylko działkowicze, ale również złodzieje. Policja apeluje, aby zadbać o własne mienie i zwracać uwagę na osoby obce przebywające na trenie ogródków działkowych. O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami.
czytaj więcejPrzemoc ma wiele twarzy i każda krzywdzi ofiarę w różny sposób. Osoby starsze z powodu wieku i często pogarszającego się stanu zdrowia, mogą doświadczać zaniedbań czy dyskryminacji ze strony bliskich. Nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Reagujmy na krzywdę ludzką i pomóżmy osobom skrzywdzonym odzyskać głos i normalne życie.
czytaj więcejJeleniogórscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z wiosennymi warunkami atmosferycznymi. W tym okresie, zwłaszcza w godzinach porannych, nisko operujące i intensywne słońce może w istotny sposób ograniczać widoczność na drodze.
czytaj więcejPolicja ostrzega przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując różne metody „na legendę” oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji (AI). Uwaga sprawcy działają coraz sprytniej, podszywając się pod znajomych, pracowników banków lub instytucje. Wykorzystują realistyczne obrazy, głosy i wiadomości, które mogą wyglądać i brzmieć jak prawdziwe. Niestety przekonał się o tym mieszkaniec Jeleniej Góry, który stracił niebagatelną kwotę 16 tysięcy złotych. Każdy może stać się celem cyberprzestępców. Zachowanie czujności, weryfikowanie kontaktów i ostrożne korzystanie z nowych technologii to najskuteczniejszy sposób ochrony przed oszustami wykorzystującymi BLIK i sztuczną inteligencję.
czytaj więcej