15.XII.2019 r., po blisko 42 latach przerwy, do Bielawy powróciła kolej pasażerska. W tym dniu bowiem, po wyremontowanej linii kolejowej nr 341 relacji Dzierżoniów - Bielawa Zachodnia, przejechał pierwszy szynobus Kolei Dolnośląskich. Zaledwie klika miesięcy później rozpoczęto działania, które miały doprowadzić do rewitalizacji linii kolejowej nr 318 relacji Bielawa Zachodnia - Srebrna Góra, nazywanej potocznie Koleją Sowiogórską. Z uwagi na znaczny zakres prac oraz stopień ich skomplikowania, zadanie zostało podzielone na 2 etapy. Pierwszy, krótszy z nich, miał przebiegać po terenie administracyjnym Gminy Bielawa, z dwoma przystankami pn. "Bielawa - Jezioro" oraz "Bielawa - Góry Sowie", a drugi, znacznie dłuższy, ma w 2027 r. połączyć Bielawę ze Srebrną Górą.
W IV kwartale 2025 r. zakończono rzeczową realizację I etapu inwestycji pn. "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300". Co ważne całość przedsięwzięcia sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej i budżetu Województwa Dolnośląskiego. Obecnie trwają intensywne przygotowania do uruchomienia połączeń kolejowych z wykorzystaniem wszystkich 4 bielawskich przystanków. Prace nad modyfikacją rozkładu jazdy pociągów dobiegają końca, a od 18.V.2026 r. rozpoczną się jazdy testowe, w trakcie których maszyniści Kolei Dolnośląskich będą mogli zaznajomić się z nową trasą.
Jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, to pierwsze rejsowe składy szynobusów KD pojawią się na torach zrewitalizowanej Kolei Sowiogórskiej już 14.VI.2026 r. Inwestycja ta jest szczególnie istotna dla rozwoju branży turystycznej w Gminie, gdyż pozwoli na bezpośrednie dotarcie pasażerów do głównych atrakcji Bielawy jakimi są Camping "Sudety" i Jezioro Bielawskie oraz Góry Sowie.
Warto przypomnieć, że w latach 2020 - 2025, z bielawskich stacji kolejowych (Bielawa Zachodnia i Bielawa Centralna) skorzystało w sumie 599.147 osób. Z pewnością, po realizacji pełnego zakresu przebudowy Kolei Sowiogórskiej, liczba bielawskich pasażerów znacząco wzrośnie, gdyż na nowych przystankach dominować będą turyści odwiedzający nasze miasto.
um.bielawa.pl
Policja ostrzega przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując różne metody „na legendę” oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji (AI). Uwaga sprawcy działają coraz sprytniej, podszywając się pod znajomych, pracowników banków lub instytucje. Wykorzystują realistyczne obrazy, głosy i wiadomości, które mogą wyglądać i brzmieć jak prawdziwe. Niestety przekonał się o tym mieszkaniec Jeleniej Góry, który stracił niebagatelną kwotę 16 tysięcy złotych. Każdy może stać się celem cyberprzestępców. Zachowanie czujności, weryfikowanie kontaktów i ostrożne korzystanie z nowych technologii to najskuteczniejszy sposób ochrony przed oszustami wykorzystującymi BLIK i sztuczną inteligencję.
czytaj więcejMiłośnicy gitarowego grania i klimatu rockowo-bluesowego mogą szykować się na wyjątkowy koncert zespołu PARANOJA, który odbędzie się w Wałbrzychu.
czytaj więcejBlisko tysiąc młodych Dolnoślązaków zyska szansę na nowy start dzięki środkom z Unii Europejskiej. Wojewódzki Urząd Pracy we Wrocławiu rozstrzygnął konkurs, w ramach którego ponad 8,5 mln zł dofinansowania trafi na wsparcie wychowanków placówek resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych. W czwartek, 9 kwietnia symbolicznie podpisano umowy na dwa projekty – „Projektujemy Przyszłość” oraz „Twoja Szansa”. To konkretne narzędzia, które pomogą młodzieży w reintegracji społecznej i zawodowej.
czytaj więcejMieszkaniec powiatu wałbrzyskiego padł ofiarą oszustwa internetowego po otrzymaniu wiadomości e-mail przypominającej informację o kończącej się subskrypcji serwisu streamingowego. 44-latek, chcąc ją przedłużyć, podał dane swojej karty płatniczej i zatwierdził transakcję w aplikacji mobilnej banku. W efekcie z jego konta zniknęło ponad tysiąc złotych. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i dokładne weryfikowanie tego typu wiadomości.
czytaj więcejDo 30 kwietnia 2026 r. trwa pierwszy z trzech naborów do „Programu Grantów” Fundacji Lotto. Wnioski można składać na projekty związane ze sportem lub edukacją, przy kwotach do 20 tys. zł nie jest wymagany wkład własny.
czytaj więcej