sowie

Gmina Jedlina-Zdrój, Uzdrowiska Szczawno - Jedlina S.A., Uzdrowiskowy Szlak - Strona nieoficjalna

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-26 14:59

Ostatni komentarz: Witam! Bardzo chciałabym wysłać mojego tatę do Jedliny - oprację bajasów miał 2 tyg temu. Prosze o informację czy to lekarz musi dac skierowanie na taką rehabilitacje? Jak długo czeka się na przyjecie? Prosze o informację. Pozdrawiam
dodany: 2009.06.03 07:45:54
przez: katja111
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-27 10:30

Ostatni komentarz: to jak nie placili to i mają za swoje...
:)

dodany: 2009.06.01 21:59:22
przez: jo
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-02 13:39

Ostatni komentarz: Jeżeli te potłuczone butelki, puszki, papiery nazwali porządkiem i czystością to chyba widzieli tylko to co im pozwolono.
dodany: 2009.03.26 10:14:10
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2008-11-07 15:59

Ostatni komentarz: No i co dalej. A co z mieszkańcami Głuszycy, przez którą przejeżdża dziennie kilka tysięcy samochodów. Czy mają tak żyć dalej w nieustannym huku pojazdów? Ani odpoczynku ani snu.
dodany: 2009.01.07 19:24:24
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2008-10-24 15:33

Ostatni komentarz: Poszaleć? - a czy las jest miejscem do szaleństw??? Ten tor powstał w w lesie, zniszczono korzenie drzewostanu, wokół tej całej infrastruktury toru jest hałas, brud,puszki,szkło- to właśnie widzą kuracjusze.
No a mieszkańcy tego terenu są pewnie uszczęśliwieni tą całą hałastrą pod ich domami. Koniec ich spokoju- mieszkańcy się nie liczą, ważna kasa za wszelką cenę - przyrody i zdrowia mieszkańców.
dodany: 2008.11.06 10:39:23
przez: gość
czytaj więcej
Wizyta honorowego obywatela Jedliny – Zdroju
2012-10-15 14:01


To już tradycja, że co kilkanaście miesięcy Honorowy Obywatel Jedliny - Zdroju - Günter Böhm z rodziną i przyjaciółmi wraca do ziemi swych przodków. Za każdym razem przywozi ze sobą coraz to innych krewnych i ich znajomych. W ten sposób systematycznie powiększa się krąg przyjaciół miasta Jedlina - Zdrój i pałacu Jedlinka. W tym roku wraz z Günterem Böhmem przyjechała jego żona Bertha oraz daleka bratanica Irmagrd z mężem Karstenem Fuhrmannem i synem Aaronem. Ta wyprawa była również wielkim przeżyciem dla jego brata Herberta Böhma, który praktycznie ziemię swych przodków widział ostatni raz w tragicznych latach wojny i tuż po jej zakończeniu. Z przyjaciół i znajomych tym razem przyjechali: Wolfgang Friedrich z synem Kerstenem oraz Gerda Nürnberger, która jako dziecko mieszkała na terenie zespołu pałacowego Jedlinka i pamięta jeszcze Gustawa Böhma przedwojennego właściciela pałacu i okolicznego majątku. Już w pierwszych godzinach pobytu Günter Böhm poprosił o możliwość pokazania przyjezdnym pałacu. Dla Gerdy Nürnberger była to także podróż w przeszłość, a w wielu pomieszczeniach ożyły wspomnienia. Okazało się, że w dzisiejszej sali heraldycznej stało niegdyś pianino, na którym pani pałacu wygrywała znane i nieznane standardy muzyki klasycznej. Dzieci, które przeszkadzały swymi zabawami musiały za karę same grać na instrumencie lub też wysłuchać koncertu pani pałacu.


Niejedna taka przygoda kończyła się reprymendą od niezadowolonej z postępowaniem młodych starszej pani. Państwo Böhmowie nie odmówili sobie m.in. przyjemności degustacji win i ciast jakie były serwowane na stoiskach dziedzińca pałacowego w Jedlince, gdzie odbywał się Festiwal Ciasta I Wina. Byli zaciekawieni promocją książki „U źródeł Charlotty”. Autora, Stanisława Michalika. Günter Böhm znał już wcześniej i publikacja książki o mieście była sporą niespodzianką. Tradycyjnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pałacem razem przyjaciółmi oraz zespołem muzycznym i pałacowymi przewodnikami ubranymi w ten festiwalowy dzień w historyczne stroje. Gość ten nigdy nie przyjeżdża z pustymi rękoma. Przy pomocy Wolfganga Friedricha, Gerdy Nürnberger oraz Ernsta Köpke udało się dokładnie opracować tekst „Kroniki Dominium Jedlinka” („Chronik d. Dominium Tannhausen”). Dokument ten powstały w czasach Gustawa Böhma zawiera wiele istotnych informacji o przeszłości pałacu, jego właścicieli oraz o Jedlinie - Zdroju. Cały tekst został na nowo przepisany, a przede wszystkim uzupełniony o bardzo obszerne przypisy. Ta dodana część wielkością oraz ilością informacji dorównuje, a może nawet przerasta część zasadniczą historycznej „Chroniki…”. Opracowanie zostało uroczyście przekazana do pałacowej biblioteki z zastrzeżeniem, że ma służyć wszystkim naukowcom i badaczom, którzy będą chcieli poznać przeszłość Jedlinki i Jedliny - Zdroju. (red)
źródło: 30minut
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: